JALE TEZER MONTESSORI ANAOKULU

Jale Tezer Montessori ve International Anaokulu

Popüler
 
0.0
 
5.0 (1)
1795   0   12   0

“Eğitim keyif alındığı ve sevildiği ölçüde başarılıdır” prensibiyle Ankara’da bu sistemde eğitim veren tek ilköğretim okulu olan Jale Tezer Koleji Montessori Okulu, oluşturduğu Montessori laboratuvarıyla öğrencilerine sınıflarında gördükleri soyut kavramları somut olarak göstererek kalıcı ve ezbersiz öğrenmeyi gerçekleştiriyor.

Montessori uygulamaları çocukları klasik kalıplara sokmuyor. Yaptıkları işlerin sonucunda kendilerine özel, farklı sonuçlar çıkarıyorlar ve bu onların özgüvenlerini tazeliyor. Matematiğin sadece dört işlemden, problemlerden oluşmadığını görüyorlar. Bizim sonucunu duyarak öğrendiğimiz kalıplaşmış konuları çocuklarımız deneyerek öğreniyorlar. Tablo okuma, grafik okuma gibi temel konuları kavrıyorlar. Üç boyutlu düşünme, bir sonraki adımı tahmin etme gibi soyut kavramları ve düşünmeyi öğreniyorlar.

Montessori materyalleri çocukların yaş gruplarına, bireysel öğrenme hızlarına uygun materyallerdir. Çocuklar rahatlıkla bir materyale odaklanabiliyor, başladıkları bir işi bitirmenin keyfini yaşıyorlar. Montessori dersinde çocuk “ben yapabilirim” duygusunu tadıyor, küçük yaşlardan itibaren karşılaştırma yapıyor, gruplama yapıyor, tahminde bulunuyor, dizi, seri oluşturuyor, işlem özelliklerini anlıyor.

Montessori sistemi çocuğa “koşulsuz saygı” duyuyor . Zaten bu eğitimin ortaya çıkarttığı en önemli özelliklerden biri bu… Montessori öğretmeni hoşgörü sahibi, çocuğun yanlışlarının onun öğrenmelerinin bir parçası olduğunu bildiği için yanlış yapmasına müsaade edecek kadar “sabır” içinde… Her çocuk aynı hızda öğrenemez prensibini benimsiyor. Öğretmen sınıf içi çocuğun biyolojik ritmini bozmadan yavaş hareket ediyor. Çocuklar kendinden emin ve güven duygusu içinde okul içindeki faaliyetlere katılıyorlar.

Çocuk; Montessori zooloji (hayvan bilimi) dersiyle hayvanlara dokunuyor, anatomik özelliklerini, habitatlarını, solunum tiplerini, beslenme şekillerini görerek öğreniyor, Montessori botanik (bitki bilimi) dersiyle bitkileri tanıyor, nasıl beslendiklerini, nasıl fotosentez yaptıklarını, doğadaki müthiş adaptasyonlarını gözlemliyor. Montessori ekoloji dersiyle de gezilere gidiyor, güncel doğa olaylarını takip ediyor, geri dönüşümü destekliyor ve çevresine karşı kalıcı merak oluşturuyor. Böylece ilerideki okul yaşamında fen alanında çok daha başarılı oluyor.

Montessori uygulamalarımız her sene eklenen yeni materyallerle, yeni konularla devam ediyor. Jale Tezer Koleji olarak bizler montessori sistemini uyguluyor olmaktan çok gururluyuz. Kendine güvenen, meraklı, çevresinin farkında, eleştiren çocuklar yetiştiriyor olmaktan çok mutluyuz. Biz çocuklarımızın potansiyellerinin farkına varmalarını sağlıyoruz, özgüvenlerini tazeliyoruz ve yaratıcılıklarını geliştiriyoruz. Her geçen gün artan bir heyecanla  artan bir enerjiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Detaylı Bilgi İçin: Tıklayınız

Akademik Program

Haberler

Duyurular

Mayıs 04, 2016
112 visits
Submitted on: Mayıs 04, 2016
ANKARA'NIN EN BAŞARILI KOLEJİ JALE TEZER'E KAYITLAR BAŞLADI

Basından seçmeler

Mayıs 04, 2016
127 visits
Submitted on: Mayıs 04, 2016
Her yıl periyodik olarak gerçekleştirdiğimiz, Jale Tezer Koleji Anaokulu Turşu Şenliğinde miniklerimiz doyasıya eğlendiler ve eğlenirken de öğrendiler.
Mayıs 04, 2016
126 visits
Submitted on: Mayıs 04, 2016
4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma günü nedeniyle, Çankaya Belediyesi Hayvan Barınağı’nı ziyaret eden miniklerimiz ,oradaki dostlarımıza yardımcı oldular hem de paylaşmanın , yardımlaşmanın, ve sevmenin öneminin bilincine vardılar .Anasınıflarımız hazırladıkları sloganlarını pankartlara yazarak hayvanları korumanın önemini vurguladılar. Hayvan sevgisi ile ilgili bir farkındalık oluşturma amaçlı yapılan bu etkinlikte öğrenciler hayvan sevgilerini pekiştirdiler.
Mayıs 04, 2016
122 visits
Submitted on: Mayıs 04, 2016
"Anasınıfı Sosyal Sorumluluk Projeleri” kapsamında çocuklarımız "sevgiyi büyütmek ve başkalarını da mutlu edebilmek sorumluluğuyla" en değer verdikleri oyuncaklarını paylaştılar. Kardeş okul olarak belirlediğimiz Alper Tunga anaokulundaki arkadaşlarına bizzat elleriyle ulaştıran öğrencilerimiz, mutlu olmak kadar mutlu etmenin de önemini ve keyfini kavramış oldular.
Mayıs 04, 2016
117 visits
Submitted on: Mayıs 04, 2016
JALE TEZER KOLEJİ MONTESSORI ANAOKULU 2015-2016 EĞİTİM YILI ETKİNLİKLERİ
Mayıs 04, 2016
113 visits
Submitted on: Mayıs 04, 2016
Gerçek Olsa Çocuğun Dilinden Döklülenler... Çocuk Kadar Gerçekci Bakabilse Büyükler... Oyun Olsa Gerçekler, Çocuk Olsa Büyükler...
Mayıs 04, 2016
106 visits
Submitted on: Mayıs 04, 2016
Her yıl periyodik olarak düzenlediğimiz ebeveyn atölyesinde geçen sene teknoloji konulu tasarımlar gerçekleştirirken bu yıl ise öğrencilerimiz anne ve babaları ile en değer verdikleri oyuncakları aileleri ile tasarlamanın keyfini yaşadılar. Gösterdikleri duyarlılık ve çocuklarımızın okul yaşantısına dahil olarak bizimle eğlenceli vakit geçirdiğiniz için siz değerli velilerimize teşekkür ederiz.
Mayıs 04, 2016
105 visits
Submitted on: Mayıs 04, 2016
Hafta içerisinde "Özgür Ellerle Hayalimi Çiziyorum" etkinliğinde kendi ormanlarını resmeden anaokulu öğrencilerimiz, periyodik olarak düzenlenen doğa yürüyüşü ile Sonbaharın etkinlerini ve yaprakların değişimini yerinde incelediler. Sonbaharda havaların değişimi ve bu değişim ile birlikte yaprakların kuruyup sarardığını öğrenen öğrencilerimiz topladıkları yapraklar ile kendi Sonbahar ağaçlarını oluşturdular. Oksijenin ve doğanın korunmasının öneminin farkındalığına ulaşan miniklerimiz aynı zamanda doğa sporlarının keyfini doyasıya yaşadılar...
Mayıs 04, 2016
95 visits
Submitted on: Mayıs 04, 2016
“Doğaya Karşı Bilinçli Neslir Yetiştirmek” amacıyla doğa ile iç içe eğitim modelleri geliştiren Jale Tezer Koleji Anaokulu, organik tarım uygulama bahçesinde yılın ilk bitkilerini ekti.
ERİŞTE ŞENLİĞİ
PATATES SALATASI ŞENLİĞİ
EKİM ZAMANI
JTK'NIN MİNİK DOĞA SEVERLERİ
ANKARA'NIN EN ETKİN MONTESSORI ANAOKULU
ANKARA JALE TEZER MONTESSORI ANAOKULU
MİNİKLER DANS EDİYOR
MONTESSORI ANAOKULU
HAYVAN VBARINAĞI ZİYARETİ

Okul kategorisi

Kategori
Anaokulu

Konum

İlçe
Semt
Gaziosmanpaşa
Posta kodu
06700

Adres

Adres
Aşıkpaşa, Açın Cd. No:7,

İletişim

Aranacak
Jale Tezer Koleji
Telefon
0312 447 49 49

Kurucu/Sahibi

Kurucu/Sahibi
Jale Tezer
Hakkında bilgi
Eğitim alanında marka olmayı başarmış idealist bir eğitimci ve kitap yazarının sadece eğitime adadığı 50 yıllık emeğinin ürünüdür. Dershanecilikte on binlerce öğrenciye başarının kapsını açan ve açmakta olan eğitimcinin kalabalık okulların aksine butik olarak planladığı; öğrencilerinin servislerde çok vakit geçirmemeleri için şehrin göbeğinde, Ankara’nın en iyi semtlerinden biri olan G.O.P‘ta projelendirdiği ve “butik okul ilkesiyle” hizmete açtığı Jale Tezer Koleji Montessori Okulu 1997 – 1998 eğitim yılında faaliyete başlamıştır.

Okul bilgisi

Kuruluş yılı
Nisan 20, 1997
Sınıf öğretmeni/öğrenci oranı
12
Özel Eğitim Sınıfı
-

Uygulanan anaokulu akreditasyonları

Akreditasyonlar
Montessori Vakfı

Rehberlik hizmetleri

Hizmetler
  • Çalışma araçları becerisi geliştirme
  • Çalışma metodları gelişimi
  • Düşünme gelişimi
  • Kişisel gelişim
  • Oyunlu beceri geliştirme
  • Sosyal sorumluluk gelişimi
  • Sosyal ve yaşam becerileri geliştirme
Açıklama
ZİHİN TEMELLİ ÖĞRENME MODELİ
Zihin temelli öğrenme modeli bireyin öğrenmesinin daha etkin ve kalıcı olması için sunulan öğrenci merkezli bir yaklaşımdır. Zihin temelli öğrenmede amaç, bilgiyi ezberlemek yerine bilgiyi anlamlı hale getirmektir. Öğrencilerimizin tüm gelişim alanları Montessori entegre eğitimi ile yaratıcılıklarını kullanarak, keşfederek, sorgulayarak, yaparak, yaşayarak, ezberden uzak, anlamlı deneyimler kazanmalarına yönelik etkinliklere yer verilerek desteklenmektedir.

YAŞAYARAK ÖĞRENME
Öğrenciler, ilgi alanlarına göre sanattan tarıma, bilimden el becerilerine kadar uzanan geliştirmeye yönelik etkinliklere, bir ürünü ortaya koyma, üretmeyi seven bireyler yetiştirme amaçlı çalışmalara katılırlar. Projelerde eğitim, Türkçe ve İngilizce ortak çalışmalarla sürdürülür. Gezerek görerek öğrenme, bilgilenme çalışmaları kapsamanda Ankara içi gezilere tüm öğrenciler katılır.

TEKNOLOJİ İLE EĞİTİM
Teknoloji, günümüz koşullarında hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Okul öncesi bölümümüzde öğrencilerimiz daha küçük yaşlarda teknoloji ile tanışmakta, sağlıklarını olumsuz etkileyecek etkenlerden uzak tutularak teknoloji ile içi içe bir eğitim almaktadır.
Jale Tezer Koleji okul öncesi eğitim ortamında çocuklarımız akıllı sınıflarda eğitim görmektedir.

TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ
Çocuklarımızın kendisine, çevresine ve hayata karşı duyarlılığını arttırmak, bilinçlerini güçlendirmek amacıyla, alanında uzman öğretmenler tarafından, yaş grupları dikkate alınarak hazırlanan programlar; tekerlemeler, parmak oyunları, şiir, bilmeceler, sohbet, resimli kitap okuma, taklit, öykü anlatma, dramatizasyon, öykü tamamlama etkinliklerinden yararlanarak, bilgi alışverişleri, fikir yürütme, beyin fırtınası vb. yaptırılır. Türkçe dil etkinliği sırasında çocukların Türkçeyi doğru kullanma ve güzel konuşmalarının yanı sıra kelime dağarcıklarının geliştirilmesi üzerinde de önemle durulmaktadır.

OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMALARI
Okuma yazmaya hazırlık çalışmaları çocukların ilkokula geçişini kolaylaştırmak, hazır bulunuşluk düzeylerini artırmak amacıyla yapılan etkinlikleri içerir. Öğrencilerin yaş dönemlerine ve gelişimlerine uygun seçilmiş kavram kitapları ile çalışılır, çizgi ve sayı çalışmalarına yer verilir. Bu çalışmalarda görsel, işitsel, dokunsal materyallerle desteklenerek çocuklarda kalıcı öğrenme gerçekleştiri. Ayrıca ses çalışmalarımıza Montessori dersimizde kumlu ses çalışmalarıyla destek verilmektedir.

MATEMATİK
Çocuğun bilişsel gelişimine katkı sağlamak, çocuklarda matematiğe karşı olumlu bir tutum kazandırmak, çocukların önceden getirdikleri kavramsal bilgilerle yeni bilgiler arasında bağ kurmasına yardımcı olmak, matematiksel kavramların neden ve nasıl kullanıldığını anlamaya yardımcı olmak amaçlanır. Standart olmayan ölçü birimleri (ayak, karış, kalem vb.) kullanılarak doğal ölçme çalışmaları, ilişki kurma, eşleştirme, gruplama, örüntü oluşturma, sıralama, sayma, ekleme-çıkarma, geometrik şekilleri tanıma, grafik hazırlama vb. çalışmalar yapılmakta ve bu çalışmalar Montessori ve Gems programlarıyla desteklenmektedir.

PROBLEM ÇÖZME ETKİNLİĞİ
Kendi kararlarını verebilen, sorumluluk duygusu gelişmiş, kendini ifade edebilen, özgüveni yüksek, empati kurabilen bireyler yetiştirme yolunda çocuklarımıza problem çözme becerileri kazandırmak amacındayız. Bu sebeple çocuklara günlük hayatta karşılaşabileceği problem durumları sunulur. Çocuklara tespit ettirilen problem durumlarına olası çözüm önerileri getirmeleri ve problemin olası nedenlerini tahmin etmeleri beklenir. Bu sorular etkin karar verme, neden-sonuç ilişkisi kurabilme, problem çözebilme becerilerini kazandırmada önemli bir rol oynar.

DRAMA
Okul öncesinde verilen drama eğitimi ile çocuklarımızda; saygı, sevgi, işbirliği, sorumluluk, hoşgörü, yardımlaşma, paylaşma gibi davranışların geliştirilmesi hedeflenmektedir. Drama, çocukların bağımsız olarak davranış geliştirmesini destekler. Kendisinin ve başkalarının duygularını fark edebilmesini ve empati kurmasını sağlar. Hayal güçlerini, eleştirel düşünmelerini, iletişim kurma ve duygularını anlatabilme becerilerini geliştirir. Drama eğitimi ile oyunun çocukların hayatında daha fazla yer almasına olanak sağlamaktayız. Drama eğitimi çocukların sosyal, duygusal, fiziksel, zihinsel ve dil gelişimleri üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır.


DENEYLERLE KAVRAM GELİŞİMİ
Montessoriye göre eğitimin ilk amacı, çocuğun kendisini keşfetmesi ve özgürleşmesidir. Soyut yerine, somut öğrenme üzerinde durulur. Çocuklar kavramları bire bir gerçek hayatta yaşayarak ve çocuk merkezli bir çevrede öğrenirler. Okul öncesi dönemdeki çocukların gelişimlerine uygun olarak hazırlanan deneyler çocukların bilişsel gelişimlerini ve yaratıcıklarını geliştirmektedir. Nitelikli bir şekilde verilen akademik eğitim çocuğun bilişsel gelişimini ve kavram kazanma ile ilgili becerilerini olumlu yönde etkilemektedir. Matematik ve fen bilgisi dersleri Kaliforniya Üniversitesine bağlı Lawrence Bilim Merkezi tarafından geliştirilen “Matematik ve Fende Büyük Keşifler” (GEMS) uygulamaları ile desteklenmektedir.

YAŞAYAN DEĞERLER PROGRAMI
Yaşayan değerler programı öğrenciler için birçok deneyimsel aktiviteyi, öğretmenler için pratik metotları içerir. Amaç çocukların ve ergenlerin 12 kişisel ve sosyal anahtar değerlerin keşfini sağlamaktır. Bunlar; barış, saygı, sevgi, sorumluluk, mutluluk, işbirliği, dürüstlük, tevazu, tolerans, sadelik ve bütünlüktür. Bu değerler drama öğretmenlerimizin hazırlamış olduğu programlar dahilinde yürütülür.

OYUN ETKİNLİĞİ
Yaşmın sihirli yılları olan okul öncesi dönemde oyunun önemini biliyor ve hayatımızın her alanına oyunu dahil ediyoruz. Çocuklarımızın oyun yolu ile öğrendiklerini göz önünde bulundurarak kendilerini tanımalarına, yaşamın gereklerini kavramalarına, kendine güvenmeyi başarmalarına olanak sağlıyoruz. Bu noktadan hareketle eğitim programımızdaki temel etkinlik olarak “oyun” kullanılmaktadır. Oyun etkinliğiyle çocukların güven duygusu ve olumlu benlik algısı kazanmasının yanında, etkinliklerle yaratıcı düşünme, eleştirel düşünme ve problem çözme becerileri geliştirir.

MÜZİK
Alanında uzman eğitimciler tarafından çocuklarımızın yaş grubuna uygun olarak hazırlanan müzik dersimizde belirlenen konulara uygun şarkılar öğretilmesinin yanı sıra müzik kulağı ve ritim duygusunu geliştirici çalışmalar da yapılmaktadır. Çocuklarımızın müziğe olan ilgilerinin gelişmesinin sağlanmasının yanı sıra bir enstrümanı tanıma ve o enstrümanı kullanma becerileri de kazandırılmaktadır.

PİYANO
Okul öncesi dönemde piyano eğitimi ile başlayan enstrüman kullanımı ile çocuklarımızın kendilerine olan güvenleri desteklenmekte, ince motor gelişimlerine katkıda bulunulmakta, kendi yeteneklerini keşfeden, müziğe karşı duyarlı ve ilgili bireyler yetiştirilmektedir.

GÖRSEL SANATLAR
Sanata ve sanat eserlerine duyarlı bireyler yetiştirebilmek amacı ile okul öncesi dönemde yapılan görsel sanatlar çalışmalarında; kas gelişimini destekleyici etkinliklerin yanı sıra hayal gücünü, bakış açısını, yaratıcılığını geliştirici bir ürün ortaya koymanın hazzını yaşatıcı, gözlem yapabilecekleri ve bir eser ile ilgili duygu, düşünce ve fikirlerini paylaşabilecekleri çalışmalara da yer verilmektedir. Bu tür çalışmalarda her türlü araç gereç kullanırken, çevre bilinci, doğa ve hayvan sevgisini aşılayarak duyarlı bireyler yetiştirmek en önemli hedeflerimizdendir. Üretici bir toplum bilinci için çalışmalar ile çocuklarımıza farkındalıklar sağlamaktayız.

SATRANÇ
Bir strateji ve düşünme oyunu olan satranç derslerimizde çocuklarımıza pratik düşünebilme, muhakeme yapabilme, hamle yapabilme, olaylara farklı bakış açıları getirerek en uygun kararı verme, aldığı kararların sonuçlarını görme, analiz etme ve değerlendirme, karşısındaki kişiye ve aldığı kararlara saygı duyabilme vb. becerilerini geliştirici çalışmalar yapılmaktadır.

BEDEN EĞİTİMİ
Spor hem bedensel gelişim hem de kişilik gelişimi ve ruh sağlığı bakımından yararlıdır. Çocuk spor yoluyla çevresini tanır, iletişim kurar, kendine güveni artar.
Jale Tezer Koleji olarak beden eğitimi kapsamında psikolojik açıdan kendini kontrol etmeyi bilen, bir konuda konsantre olabilen, iradesini kullanabilen bireyler yetiştirmekteyiz.

YÜZME
Anasınıfı öğrencilerimize yüzme etkinliği sunarak, suda kendine güvenen, yüzmenin ayrıntılarını keşfetmiş bireyleri,eğitim ortamını eğlenceli hale getirerek yetiştirmeyi hedeflemekteyiz.

BALE
Bale dersinde öğrencilerin vücutları esneklik kazanır, kasları kuvvetlenir, yerinde ve çabuk karar verme becerileri ve ritim duygusu gelişir, vücutlarıyla zekalarını koordineli kullanmaları sağlanır ve öğrencilere sahne sanatını tanıtma amacı gerçekleştirilir.

MİNİK ELLERLE LEZZET
Günlük hayat aktiviteleri kapsamında olan mutfak etkinlikleri sayesinde Jale Tezerli minik aşçılarımız, sağlıklı beslenme hakkında hem teorik bilgiye ulaşmakta hem de yaptıkları birbirinden lezzetli yiyecekler ile bilinçlendirilmektedir.

Eğitim verilen yabancı diller

Diller
  • Chinese
  • English
  • French

Bina-Tesis özellikleri

Tesis özellikleri
Çeşitli sosyal aktivite merkezi
Tesis
Kendine ait

Yıllık Ücretler

Okul
20,000-24,999TL
Yemek
2,000-2,999TL
Swap Start/End

Üye Yorumları

1 reviews

Genel Puan 
 
5.0
Yaş, fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimi destekliyen okul proğramı varmı 
 
5.0  (1)
Öğretmen kalitesi (uzman/deneyimli) okul proğramını destekliyormu 
 
5.0  (1)
Öğretmen – çocuk sayısı dengelimi (10-12 genelde uygun görülüyor)?  
 
5.0  (1)
Ölçümlenen pratik okul içi uygulamalar okul proğramını destekliyormu 
 
5.0  (1)
Öğrenciler için sağlıklı ölçme ve değerlendirme yöntemleri varmı 
 
5.0  (1)
Öğrencilerin sağlıklı fiziksel ve kişisel gelişim dosyaları tutuluyormu 
 
5.0  (1)
Etkin pedagoji ve rehberlik servisi varmı 
 
5.0  (1)
Eğitimde etkin araç, gereç ve teknoloji kullanımı varmı 
 
5.0  (1)
Yabancı dil eğitimi varmı ve etkilimi 
 
5.0  (1)
Veli ile ilişkiler etkili mi ve teşvik ediliyormu  
 
5.0  (1)
Okulda sağlık ve temizlik koşulları yeterlimi 
 
5.0  (1)
Yemek ve beslenme koşul ve uygulamaları yeterlimi 
 
5.0  (1)
Okul tesisi güvenli, ihtiyaçlara ve etkinliklere uygunmu 
 
4.5  (1)
Okul servisi kalitesi güvenilirmi ve servis ağı yeterlimi 
 
5.0  (1)
Yorum yapmak için kayıt olun yada yapın.
Genel Puan 
 
5.0
Yaş, fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimi destekliyen okul proğramı varmı 
 
5.0
Öğretmen kalitesi (uzman/deneyimli) okul proğramını destekliyormu 
 
5.0
Öğretmen – çocuk sayısı dengelimi (10-12 genelde uygun görülüyor)?  
 
5.0
Ölçümlenen pratik okul içi uygulamalar okul proğramını destekliyormu 
 
5.0
Öğrenciler için sağlıklı ölçme ve değerlendirme yöntemleri varmı 
 
5.0
Öğrencilerin sağlıklı fiziksel ve kişisel gelişim dosyaları tutuluyormu 
 
5.0
Etkin pedagoji ve rehberlik servisi varmı 
 
5.0
Eğitimde etkin araç, gereç ve teknoloji kullanımı varmı 
 
5.0
Yabancı dil eğitimi varmı ve etkilimi 
 
5.0
Veli ile ilişkiler etkili mi ve teşvik ediliyormu  
 
5.0
Okulda sağlık ve temizlik koşulları yeterlimi 
 
5.0
Yemek ve beslenme koşul ve uygulamaları yeterlimi 
 
5.0
Okul tesisi güvenli, ihtiyaçlara ve etkinliklere uygunmu 
 
4.5
Okul servisi kalitesi güvenilirmi ve servis ağı yeterlimi 
 
5.0