Lütfen Çocuğum Zalim Olmasın!

bullying 400Çocuğumun “ne olacağıyla” çok ilgilenmiyorum. Bu konuda bir talebim yok. Psikolojiyle ilgilensin, avukat olsun, mühendis olsun, sanatçı olsun gibi cümleler bana uygun değil. Bu tarz cümlelerin çocuğun zararına olduğuna inanıyorum. Fakat çocuğumun kesinlikle olmasını istemediğim şeyler var. Benim bu talebimin onun zararına olabileceğini biliyorum ama yine de talep ediyorum. Bu talebimin tek bir ana noktası var; zalim olmasın. Tam anlaşılabilmek için önce zalim olmanın tanımını yapmam iyi olur. Türk Dil Kurumu zalim kelimesini; acımasız ve haksız davranan, zulmeden olarak tanımlamış. Bense zalim olmayı, kendi ihtiyaçlarını başkalarının fiziksel veya duygusal sağlığına zarar vererek karşılamak, onların çektiği acıyı duyarsız olmak olarak tanımlayabilirim.

Çocuklar zalimce davranışlar sergilerler. Arkadaşına vurmak, arkadaşıyla alay etmek, bir kediyi kuyruğundan çekmek, annesine bir şey fırlatmak… Bu onların zalim oldukları anlamına gelmez. Zalimce davranışlar göstermekle zalim olmak birbirinden farklıdır.

Zaman zaman zalimce görünen davranışlar göstermek insanı koruyabilir. Zalimliğin tanımında geçen acımasızlık bazen ihtiyacımız olan bir beceridir. Sürekli bizi aldatan birine acımak, çevredeki herkese acıyıp kendini unutmak gibi noktalarda acımasız olmayı öğrenmek iyi olabilir. Zaten hepimizin zalimce davranışları oluyor ve olacak.

Zalim olmak ise sürekli karşıdakine zulmetme halidir. İçtenlikten uzak, yüzeysel olma, büyüklük duygusu, pişmanlık yada suçluluk duymama, empatiden yoksunluk, yalan söyleme ve yönetme eğilimi, sığ duygular gibi davranışları kapsayan bir olamama, barışamama, sevememe halidir.

Çevrenizde çok fazla zalim görmüşsünüzdür. Haberlerde sürekli olarak karşılaşıyoruz. Kendinden ayrılan eşini öldüren, para kazanmak için doğayı katleden, iktidar hırsı için çocukları öldüren, tecavüze uğrayan çocukların acısını hissedemeyen, ölümler karşısında sessiz kalan!

Dünya tarihindeki en büyük zalimlerden biri olan Hitler, 1936 yılında şöyle bir açıklama yapmış; “İnandığım yolda, bir uyurgezerin sakınmazlığı ve inadıyla yürürüm ben”. Aslında demek istediği tam olarak şu; çevredeki insanların varlığına duyarsız bir şekilde hedeflerime ulaşmak için elimden geleni yaparım. Bu ifade aslında zalimlerin durumunu çok iyi anlatıyor.

Hepimizin çeşitli ihtiyaçları var. İhtiyaçlarımızı karşılamak için hareket ederiz. İhtiyaçlarımız mutlu bir şekilde karşılandığında tamamlanmışlık duygusu yaşarız ve bir sonraki ihtiyaç belirene kadar geri çekiliriz. Bazen bizim ihtiyaçlarımızla çevremizdekilerin ihtiyaçları uyuşmaz. Tam bu noktada onların varlığını fark eder ve ihtiyacımızla ilgili ne yapacağımızı değerlendiririz. Su, yemek, uyku, hareket, değerli hissetme, sevilme, güven… Bu ihtiyaçlarımızı karşılamak için çevremizdekilerle sürekli pazarlık halindeyiz. Bu değerlendirmeyi bir gün içerisinde yüzlerce defa yapıyoruz. Bazen kendimizden yana, bazen de karşıdakinin ihtiyacından yana seçim yaparız, bazen de her ikisinin arasını bulan yaratıcı çözümler üretiriz. Zalimlerin en büyük özelliği bu seçimi hep kendilerinden yana yapmalarıdır. Başkalarının varlığını umursamamalarıdır.

Benim çocuğumdan beklentim, zalim olmaması ve kendi ihtiyaçlarıyla toplumun ihtiyaçları arasında denge kurabilmesi. Ne hep ben desin, ne de hep öteki desin. Ne zaman kendi ihtiyacında direteceğine, ne zaman öteki için fedakarlık yapacağına karar verebilsin ve bu kararının sorumluluğunu alsın.

Genetik biliminin yaptığı çalışmalar pek çok özellik gibi zalimliğin de kalıtsal kökenleri olduğunu gösteriyor. Çocuğum kalıtımsal olarak zalim olmaya yatkın olabilir. Ben yine de bu olasılığın çevrenin etkisiyle ortadan kaldırılabileceğine inanmak istiyorum. Tam bu noktada çocuğumun zalim olmaması için bana beş temel görev düştüğünü düşünüyorum.

1. İçimdeki zalimle baş etmek!

Stanley Milgram tarafından yapılan otorite deneyi gösteriyor ki, otoriteden onay almak veya uyum sağlamak için çok sıradan insanlar bile zalim olabiliyor. Deneyin ayrıntılarını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Ben; eşime, çalışanıma, arkadaşıma, kendime, çocuğuma zalimlik yapıyorsam, çocuğumun bu davranışları benden görmesi ve bunları davranış literatürüne kaydetmesi kaçınılmaz olur.

Ötekilerle uzlaşmayı, barışmayı onlara karşı nefret söylemi üretmeyi durdurmam gerekir ki çocuğum, dünyada en çok önemsediği insanlardan yani ailesinden barışmayı ve uzlaşmayı öğrensin.

2. Çevremdeki zalimlere karşı durmak.

Her zalimin karşısında biri vardır. Bu kişiler farklı rolleri üstlenebilirler. Kurban, işbirlikçi, direnen, umursamayan… Çocuğumun zalimlik meselesiyle ilişkisi biraz da benim bu meseleyle nasıl ilişkilendiğim üzerinden şekillenecek. Bu durumda çocuğumun benim bu meseleyi kabul etmediğimi, onaylamadığımı ve bir zalime karşı duracak gücüm olduğunu görmesi çok iyi olur.

3. Çocuğumun, sevilmek, önemsenmek, değerli hissetmek, ilgilenilmek gibi ihtiyaçlarını sağlıklı bir şekilde karşılamak.

Karşılanmayan duygusal ihtiyaçlar olumsuz duygulara yol açarlar ve bu olumsuz duygularda mutlaka kendilerine alan açarlar. Zalimlerin pek de olumlu duygular içerisinde olmadıkları aşikar sanırım. Dolayısıyla çocuğumun duygusal ihtiyaçlarını karşılamam, onun kendini iyi hissetmesine ve kendini gerçekleştirmesine yardımcı olacaktır.

4. Ötekinin varlığını fark etmesi için sınırları sağlıklı bir şekilde göstermek.

Sürekli olarak onun ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanmam sağlıklı bir durum değil. Ötekinin sınırlarını görebilmesi ve onunla empati kurabilmesi benimle olan ilişkisiyle başlıyor. Ben sürekli çocuğum odaklı olursam , çocuğumda bütün dünyadan ona odaklanmalarını talep edebilir. Dünyanın ona hizmet etmek için değil, etkileşime girmek için orada olduğunu mutlaka ona fark ettirmem lazım.

5. Sorumluluklarını üstlenmesinin yolunu açmak.

Çevrenizdeki zalimlere bir bakın. Hemen hemen hiçbiri yaptıklarıyla ilgili hesap ödemezler. Hesap ödeseler bile bu, onlarca, yüzlerce hatta milyonlarca insana zarar verdikten sonrasına kalır. Davranışlarının sorumluluğunu almak, dünya ile etkileşimin temel kurallarından biri. Ben yaparsam ve dünyadan benim yaptıklarıma karşı bir tepki gelmezse, hem kendimi güvensiz hissederim hem de istediğimi yapmaya devam ederim. Mutlaka çocuğum davranışlarının sorumluluğunu almalı.

Lütfen, çocuğum kendi ihtiyaçlarının karşılanması için karşıdakinin ihtiyaçlarını, hatta karşıdakini hiçe sayan biri olmasın. Herhangi bir makamın koltuğuna oturmak için başka bir insanın yok olmasını isteyecek kadar kötü olmasın. Kendi varoluşunu tehlikeye sokan birine nefsi müdafaa çerçevesinde zarar vermeyi anlayabilirim ama asla birini dövmesin, öldürmesin, tecavüz etmesin, ölüm emri vermesin. Bunun dışında istediği kişi olsun ve her zaman onun yanında olacağıma söz veriyorum.

Yılmaz Erdal

Kaynak: Eğitimpedia'a teşekkür ederiz.

Merak ediyorum

Soru sor yada cevap ver!

Görüşler

Okullar

Robert Kolej
 
4.5 (1)
Robert Kolej
Kategori: Lise
We enroll day and boarding students, the latter comprising...
Teknoloji ve İnsan Kolejleri
 
4.7 (1)
Teknoloji ve İnsan Kolejleri
Kategori: Lise
Semt: Sanacaktepe
BUPS
 
4.4 (1)
BUPS
Kategori: Anaokulu
Semt: Bilkent
İl: Ankara
The Bilkent Laboratory & International School has an interesting...
Hüsnü M. Özyeğin Lisesi
 
3.6 (1)
Hüsnü M. Özyeğin Lisesi
Kategori: Lise
Semt: Tepecik
Okulumuzun binası Hüsnü Özyeğin Vakfı tarafından 2006 yılında yaptırılarak...
Özel Arı okulları
 
4.4 (1)
Özel Arı okulları
Kategori: Lise
Semt: 100. Yıl
İl: Ankara
Kurucumuz Eğitimci Sıtkı Alp tarafından Atatürk İlke ve Devrimleri...
Fide okulları
 
4.6 (1)
Fide okulları
Kategori: İlkokul
Fide Okullarında öğrenciler; diyaloğa açık iletişim kültüründe, herkesin fikirlerini...
ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulu
 
4.6 (1)
ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulu
Kategori: Lise
Semt: ODTÜ
İl: Ankara
ODTÜ Geliştirme Vakfı Okullar zincirinin ilk halkası 1989 yılında...
Nesibe Aydın
 
4.5 (1)
Nesibe Aydın
Kategori: Lise
Semt: Gölbaşı
İl: Ankara
Nesibe Aydın Eğitim Kurumları, 1984 yılında iki eğitimci, Nesibe...
İhsan Doğramacı Vakfı Lisesi
 
4.2 (2)
İhsan Doğramacı Vakfı Lisesi
Kategori: İlkokul
Semt: Çat yolu
İl: Erzurum
Okulumuz, İhsan Doğramacı Vakfı tarafından Erzurum il merkezinde en...
Terakki İlkokulu
 
4.4 (1)
Terakki İlkokulu
Kategori: İlkokul
Semt: Levent
İlkelerimiz Öğrencilerimizi; ...
Jale Tezer Temel Liseleri
 
4.9 (1)
Jale Tezer Kızılay Temel Lisesi
Kategori: Lise
Semt: Kızılay
İl: Ankara
2014-2015 eğitim öğretim yılında dershanelerin kapatılmasını ve temel liseye...
ANKARA'NIN TEOG SINAVLARINDA EN BAŞARILI ORTAOKULU
 
4.9 (1)
Jale Tezer Koleji Ortaokulu
Kategori: Ortaokul
Semt: Gaziosmanpaşa
İl: Ankara
ANKARA'NIN TEOG SINAVLARINDA EN BAŞARILI ORTAOKULU: ...
Koç İlkokulu
 
4.6 (1)
Koç İlkokulu
Kategori: İlkokul
Semt: Orhanlı Köyü
Türkiye'de eskiden beri var olan ancak unutulmaya yüz tutmuş...
Doga Koleji Yaşamkent
 
4.1 (2)
Doga Koleji Yaşamkent
Kategori: İlkokul
Semt: Yaşamkent
İl: Ankara
Geleceğin nesilleri ilkokuldan itibaren yetişmeye başlıyor. Doğa Okulları, bu...
St. Joseph Fransız Lisesi
 
4.5 (2)
St. Joseph Fransız Lisesi
Kategori: Lise
Semt: Kadıköy
Saint-Joseph Lasalyen Fransız Rahipleri Cemiyeti tarafından 1870'de 32000m2 arazi...
Üsküdar Amerikan Lisesi
 
4.6 (1)
Üsküdar Amerikan Lisesi
Kategori: Lise
Semt: Bağlarbaşı
Üsküdar Amerikan Kız Lisesi, 1876 yılında Bahçecik’te kuruldu. Okul...
Özel Alman Lisesi
 
4.5 (1)
Özel Alman Lisesi
Kategori: Lise
Semt: Taksim
Özel Alman Lisesi’nin 1868'den beri bir tarihi vardır. Osmanlı...
Era Kolejleri
 
3.8 (1)
Era Kolejleri
Kategori: İlkokul
Semt: Beykent
4+4+4 eğitim sisteminin tüm basamaklarında bir ilke imza atan...
TED Ankara
 
4.5 (1)
TED Ankara
Kategori: Lise
Semt: İncek
İl: Ankara
Kentin güneyinde OR-AN şehri-Yıldız mahallesi ile Ümitköy-Çayyolu-Eskişehir Yolu arasındaki...
TED Ankara
 
4.5 (1)
TED Ankara
Kategori: Ortaokul
Semt: İncek
İl: Ankara
Kentin güneyinde OR-AN şehri-Yıldız mahallesi ile Ümitköy-Çayyolu-Eskişehir Yolu arasındaki...
TED Ankara
 
4.0 (1)
TED Ankara
Kategori: Anaokulu
Semt: İncek
İl: Ankara
TED Ankara Koleji Vakfı Özel Anaokulu eğitim programı, MEB...
Özel İzmir Amerikan Koleji
 
4.6 (1)
Özel İzmir Amerikan Koleji
Kategori: Lise
Semt: Göztepe
İl: İzmir
Özel İzmir Amerikan Koleji, diğer kardeş okulları olan Üsküdar...
Hisar okulları
 
4.5 (1)
Hisar okulları
Kategori: İlkokul
Semt: Göktürk
1996 yılında sadece iki sınıfla kurulan Hisar Okulları, okul...
Arte koleji
 
4.4 (1)
Arte koleji
Kategori: İlkokul
Semt: Ümitköy
İl: Ankara
ARTE KOLEJİ baskıcı, öğrenciyi zorlayıcı, ezici ezbere yönlendiren klasik...
Özel Işık Okulları
 
4.6 (1)
Özel Işık Okulları
Kategori: İlkokul
Semt: Nişantaşı
FMV Işık Okulları pek çok "ilk"i de hayata geçirmiş...
TED Rönesans Koleji
 
4.6 (1)
TED Rönesans Koleji
Kategori: Lise
Semt: Aydınevler
TED Ankara Koleji Mezunu olan Rönesans Holding Başkanı Erman...
JALE TEZER ANADOLU VE FEN LİSESİ
 
4.6 (1)
Jale Tezer Anadolu ve Fen Lisesi
Kategori: Lise
Semt: Gaziosmanpaşa
İl: Ankara
ANKARA'NIN YGS VE LYS'DE EN BAŞARILI LİSESİ: ...
JALE TEZER MONTESSORI ANAOKULU
 
5.0 (1)
Jale Tezer Montessori ve International Anaokulu
Kategori: Anaokulu
Semt: Gaziosmanpaşa
İl: Ankara
Okulumuzda Montessori derslerimizde çocuklarımız öğrenmesi gereken bir kavramı önce...
Özel Yüce okulları
 
4.5 (1)
Özel Yüce okulları
Kategori: Lise
Semt: Oran
İl: Ankara
-
Nesibe Aydın
 
4.5 (1)
Nesibe Aydın
Kategori: Ortaokul
Semt: Gölbaşı
İl: Ankara
Nesibe Aydın Eğitim Kurumları, 1984 yılında iki eğitimci, Nesibe...
Uğur Okulları
 
3.8 (2)
Uğur Okulları
Kategori: İlkokul
Semt: Yaşamkent
İl: Ankara
26 Kasım 1968′ de Laleli’ de ilk dersini vererek...
Uğur Okulları
 
3.9 (2)
Uğur Okulları
Kategori: İlkokul
Semt: Yeşilköy
26 Kasım 1968′ de Laleli’ de ilk dersini vererek...
Nesibe Aydın
 
4.1 (1)
Nesibe Aydın
Kategori: Anaokulu
Semt: Ümitköy
İl: Ankara
Nesibe Aydın Eğitim Kurumları, 1984 yılında iki eğitimci, Nesibe...
Özel Yüce okulları
 
3.9 (1)
Özel Yüce okulları
Kategori: İlkokul
Semt: Oran
İl: Ankara
-
ODTÜ Vakfı okulları
 
4.4 (2)
ODTÜ Vakfı okulları
Kategori: İlkokul
Semt: ODTÜ
İl: Ankara
ODTÜ Geliştirme Vakfı Okullar zincirinin ilk halkası 1989 yılında...
JALE TEZER MONTESSORI ENTEGRE İLKOKULU
 
3.9 (1)
Jale Tezer Montessori Entegre İlkokulu
Kategori: İlkokul
Semt: Gaziosmanpaşa
İl: Ankara
Ankara'nın İlk Montessori Entegre İlkokulu